I Obuka za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – ADAPTACIJE NA KLIMATSKE PROMENE U POLJOPRIVREDI REPUBLIKE SRBIJE

Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, realizuje projekat „Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode“ koji finansira Evropska unija, a čiji je cilj unapređenje nacionalnog i lokalnog kapaciteta za smanjenje rizika od elementarnih nepogoda u poljoprivredi, kao i za implementaciju mera klimatski pametne poljoprivrede u Republici Srbiji.

Realizacija obuka ADAPTACIJE NA KLIMATSKE PROMENE U POLJOPRIVREDI REPUBLIKE SRBIJE  poverena je od strane Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) AgroNET – Centru za obrazovanje i istraživanja koji je realizovao prvu obuku za zaposlene Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Obuka je održana u hotelu Danubia Park, Srebrno jezero – Veliko Gradište, od 14. do 16. septembra 2022. godine.

Opšti cilj obuke je izgradnja kapaciteta i znanja u vezi sa klimatskim promenama u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Srbiji. Učesnici su, nakon obuke:

usvojili osnovne pojmove i pristupe u praćenju i analizi rizika i efekata klimatskih promena;
mogu da mapiraju i razumeju efekte mera prilagođavanja i ublažavanja klimatskih promena kao i pristupe poput klimatski pametne poljoprivrede i održivog upravljanja resursima;
upoznali su se sa globalnim i EU procesima i mapom puta za usklađivanje pravnog i institucionalnog okvira sa klimatskom politikom EU;
razmenili ideje i informacije i osnažili mrežu u postojećem i budućem kreiranju mera podrške klimatskoj adaptaciji i mitigaciji u poljoprivredi.

Teme obuke: Razumevanje klimatskih promena i procesa – pojmovi, koncepti, primeri; Klimatske promene u poljoprivredi – uzroci, procesi i projekcije; Ekonomski efekti klimatskih promena; Uloga lokale samouprave u upravljanju rizicima i prilagođavanju na klimatske promene; Metodologija procene rizika klimatskih promena; Klimatske promene u poljoprivrednoj proizvodnji – uticaji, rizici i mere adaptacije; Uticaji klimatskih promena na šumarstvo; Proizvodni sistemi u funkciji klimatskih promena – Agroekološki koncepti, Održiva poljoprivreda, Dobre poljoprivredne prakse; Odgovor na klimatske promene – praktična primena; Međunarodni procesi i konvencije – usklađivanje propisa sa Zajedičkom poljoprivredom politikom EU, Klimatski servisi, komunikacija; Klimatski atlas; Klimatski pametna poljoprivredna politika – put koji predstoji, Mapa puta – Mapiranje prilika za integraciju mera prilagođavanja i umanjenja uticaja klimatskih promea u poljoprivredoj politici.

Obuka je organizovana kombinovanjem predavanja, radionica, diskusija i panela.
Predavači su profesori Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Fizičkog fakulteta, Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu i stručnjaci iz FAO, lokalnih samouprava i Ministarstva.

PLAN I PROGRAM obuke

Obuka ADAPTACIJE NA KLIMATSKE PROMENE U POLJOPRIVREDI REPUBLIKE SRBIJE