Kurs KLIMATSKE PROMENE, OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE, IZAZOVI I REŠENJA U POLJOPRIVREDI

AgroNET – Centar za obrazovanje i istraživanja sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u skladu sa iskazanim potrebama proizvođača, kreirao je specijalistički Kurs „KLIMATSKE PROMENE, OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE, IZAZOVI I REŠENJA U POLJOPRIVREDI“, koji će biti održan u periodu od 18. do 20. aprila 2023. godine u Vrnjačkoj Banji, u hotelu Vrnjačke terme https://vrnjacketerme.rs/

Kurs je namenjen polaznicima koji se bave komercijalnom proizvodnjom voća i povrća, kao i kompanijama i pojedincima koji su zainteresovani za temu obnovljivih izvora energije i uticaja klimatskih promena.

Učesnicima će se kroz interaktivna predavanja i konkretne primere iz prakse, preneti savremena znanja i inovativni pristupi.

Prvi dan kursa kreiran je tako da učesnike prvo upozna sa uzrocima, procesima i projekcijama klimatskih promena i obnovljivim izvorima energije. Zatim će učesnici dobiti osnovna saznanja o obnovljivim izvorima energije i mogućnostima primene u poljoprivredi, potencijalu obnovljivih izvora energija u Srbiji i zemljama Zapadnog Balkana, primeni geotermalne energije, biomase, kao i o ekonomskom potencijalu obnovljivih izvora energije. Prikazaće se mogućnosti i uslovi za korišćenje poljoprivrednog zemljišta za potrebe izgradnje obnovljivih izvora energije. Posebno će se predstaviti solarni sistemi (fotonaponski paneli), potencijal, ekonomski efekti upotrebe i iskustva iz prakse. Polaznici će dobiti odgovor na pitanje kako se koriste toplotne pumpe i kakve su mogućnosti za korišćenje toplotnih pumpi za grejanje objekata u poljoprivrednoj proizvodnji. Učesnici će se zatim upoznati sa iskustvima sa elektranama na biogas. Networking je prilika da se na kraju prvog dana kursa polaznici predstave, prezentuju kompanije i međusobno povežu.

Drugi dan Kursa otvara tema Cirkularna ekonomija kao deo zelene ekonomije i koncepta održivosti, a polaznici će saznati na čemu se zasniva i kakav je put od linearne ka cirkularnoj ekonomiji. Zatim će polaznici, kroz dva predavanja, dobiti odgovore na pitanje kako se prilagoditi klimatskim promenama u voćarskoj proizvodnji. Prilagođavanje na izazov koji donose klimatske promene u vinogradarstvu i vinarstvu, tema je narednog predavanja. Digitalizacija u poljoprivredi i precizna poljoprivreda su tema predavanja koje će učesnicima omogućiti da se upoznaju sa osnovama, uticajem, obimom i efektom primene tehnologije precizne poljoprivrede, kao i budućim pravcima razvoja. Prilagođavanje na izazov koji donose klimatske promene u povrtarskoj proizvodnji je predavanje koje zatvara drugi dan kursa, posle kojeg je predviđeno vreme za diskusiju u kojoj će učestvovati svi predavači i polaznici.

Treći dan je rezervisan za Panel – u okviru koga će učesnici i predavači imati priliku da razmene iskustva i mišljenja o temama kursa i transferu znanja kao odgovoru na izazove koje donose klimatske promene. Panel će usvoji Preporuke koje će se uputiti donosiocima odluka u zemljama iz kojih dolaze učesnici.

Predavači na kursu biće profesori Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, menadžeri kompanija, predstavnici asocijacija – vodeći stručnjaci u svojim oblastima, sa dokazanim rezultatima i velikim iskustvom u radu.

PLAN I PROGRAM KURSA

Realizacija kursa podržana je od strane USAID projekta Velika mala privreda, GIZ projekta Podrška ekonomskoj diverzifikaciji ruralnih područja u jugoistočnoj Evropi (SEDRA II) i USAID projekta Ekonomski razvoj, upravljanje i rast preduzeća (EDGE), uz čiju podršku je program Kursa razvijen i zahvaljujući kojima Kurs za polaznike ima benificiranu cenu.

Opcija 1 – kotizacija za ceo Kurs, u trajanju od 3 dana, iznosi 12.500,00 dinara i uključuje materijale za Kurs, sertifikat, ishranu (ručak, kafe pauze, osveženje, večera i svečana večera) za sva tri dana, a učesnici sami nadoknađuju troškove puta, smeštaja i lične troškove tokom trajanja Kursa.

Opcija 2 – polaznici koji su zainteresovani samo za prvi dan Kursa, mogu se opredeliti da uplate kotizaciju u iznosu od 5.000,00 dinara, koja uključuje materijale za Kurs, sertifikat, ishranu (kafe pauze, osveženje, večera), a sami nadoknađuju troškove puta, smeštaja i lične troškove tokom tog perioda.

Opcija 3 – polaznici koji su zainteresovani samo za drugi dan Kursa, mogu se opredeliti da uplate kotizaciju u iznosu od 9.000,00 dinara, koja uključuje materijale za Kurs, sertifikat, ishranu (kafe pauze, ručak, osveženje, svečana večera), a sami nadoknađuju troškove puta, smeštaja i lične troškove tokom tog perioda.

Za učesnike Kursa koji žele da budu smešteni u hotelu VRNJAČKE TERME, Vrnjačka Banja obezbeđena je povlašćena cena smeštaja, a pri rezervaciji je potrebno naznačiti da ste učesnik Kursa u organizaciji AgroNET-a.

Broj učesnika je ograničen na 30.

Pravo prvenstva u prijavljivanju i garantovano mesto na Kursu imaće učesnici koji se prvi prijave i uplate neophodnu naknadu – kotizaciju.

Za prijavu pošaljite mejl na: agronetbeograd@gmail.com sa sledećim podacima:

ime i prezime, firma, pozicija u firmi, e-mail adresa, broj telefona, napomena za koju opciju se prijavljujete ili popunite prijavu klikom na LINK

Naknada – kotizacija, se uplaćuje na:

AgroNET – Centar za obrazovanje i istraživanja, Beograd – Zemun, Nemanjina 6, PIB: 111121580, račun: 160-0000000534461-06 – Banca Intesa.

Krajnji rok za prijavu (uplatu kotizacije) je 11. april 2023. godine.

Za više informacija kontaktirajte nas na e-mail: agronetbeograd@gmail.com , ili telefonom na broj: +381631064065.

Radujemo se Vašem dolasku!